top of page

WYSTAWY

utopiaart_48A4483_edited.jpg

WERNISAŻ "UTOPIA OBRAZÓW" - 12.10.2023

WYJĄTKOWE wydarzenie artystyczne „Utopia Obrazów”, które przenosi nas w świat abstrakcji, kolorów i mistycyzmu – to wernisaż i wystawa odkrywająca tajemniczy i piękny świat „malarstwa” aborygeńskiego, w którym historia, kultura i sztuka splecione są w niesamowitą opowieść.

„Utopia Obrazów” to nie tylko spotkanie z malarstwem aborygeńskim, ale również z duchem i historią tego fascynującego ludu. Prezentowane dzieła pochodzą z różnych regionów Australii, a ich bogactwo kolorów i detali tworzy niezwykłą opowieść o mistycznym sposobie życia Aborygenów.

Wernisaż odbył się we czwartek,

12 października 2023, 18.00-21.00

18.00 – uroczyste otwarcie wystawy
19.00 – prelekcja na temat kultury aborygeńskiej Iwona Pruszyńska
19.30 – koncert didgeridoo Ruff Libner
20.00 – koncert gitarowy Teheke Hape Knap i Rafał Olbrychski

Miejsce: Biblioteka Publiczna miasta st. Warszawy

Koszykowa 26/28, 00-950 Warszawa

WERNISAŻ MALARSTWA ABORYGEŃSKIEGO „DREAMTIME”

Hand Poke Tattoo Temple

ul. Mokotowska 63, Warszawa

Niedziela, godzina 18.00 do 22.00

wstęp wolny

18.30 – Iwona Pruszyńska, wprowadzenie do sztuki aborygeńskiej oraz omówienie prezentowanych obrazów

20.00-21.00 – Rafała Libnera, koncert didgeridoo

Wernisaż został zorganizowany we współpracy z kancelarią Cap Lawyers Australian Polish Legal Services. Wszystkie wystawiane prace pochodzą z kolekcji prywatnych.

W 1984 r. James Mollison, dyrektor National Gallery of Australia w Canberze stwierdził, że malarstwo Aborygenów z plemienia Papunya Tula jest „największym osiągnięciem sztuki abstrakcyjnej w Australii”. Dziś podobne opinie nikogo już nie dziwią. Obrazy te są ozdobą muzealnych kolekcji i biją rekordy na aukcjach w Europie i Ameryce. Wielu australijskich historyków przyznaje wręcz, że sztuka aborygeńska udowodniła swoją wyższość wobec twórczości artystycznej mającej korzenie w Europie.

Ta pradawna i wysoce symboliczna forma ekspresji była pierwotnie ukryta: rysowana w piasku lub nakładana na skały na terytoriach zakazanych osobom świeckim. Ale na początku lat 70. pośród walk o uznanie aborygeńskiej tożsamości, społeczność Papunya Tula przetłumaczyła swoje praktyki kulturowe i wiedzę symboliczną za pomocą farby. Używając nietradycyjnych metod zapożyczonych z kultury zachodniej (akryl, pędzle, tektura, a później płótno), rdzenni mieszkańcy Australii znaleźli nowoczesny sposób wyrażania swoich kulturowych, politycznych, społecznych i ekonomicznych zmagań.

Dziś twórczość ta znajduje się w centrum dyskusji o sztuce australijskiej, a także – i może nawet przede wszystkim – odgrywa pierwszoplanową rolę na australijskim rynku sztuki. Szacuje się, że nawet 3/4 sprzedaży to dzieła aborygeńskie, podczas gdy sami Aborygeni stanowią zaledwie niecałe 3% populacji Australii.

Wernisaż poprowadziła Iwona Pruszyńska, prawniczka polsko australijska z kancelarii Cap Lawyers, która prywatnie jest miłośniczką i kolekcjonerką sztuki aborygeńskiej. Zaprezentowane na wernisażu obrazy pochodzą częściowo z jej prywatnej kolekcji.

utopia art obrazy aborygenskie _48A4803.jpg
bottom of page